Awareness

जाडोमा कम पानी पिउदा पनि बारम्बार पिसाब किन आउछ?ओझेलका खबर संवाददाता
२ वर्ष अगाडि


Place for ads

एजेन्सी: जाडोयाममा धेरै मानिसहरू थोरै पानी पिएर पनि बारम्बार शौचालय जान्छन्। चिसो मौसममा ५-६ पटकभन्दा बढी पिसाब लाग्नु सामान्य कुरा हो तर पानी कम पिएर पनि बढी नै पिसाब आउँछ भने त्यसको कारण पत्ता लगाउने प्रयास गर्नुपर्दछ।

तपाई सामान्यतया शौचालयमा कति पटक जानुहुन्छ?
स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार प्रत्येक व्यक्तिमा पिसाब लाग्ने अवस्था फरक फरक हुन्छ। तैपनि एक स्वस्थ व्यक्ति दिनको ४ देखि १० पटक कुनै पनि समयमा शौचालय जान सक्छन्। ट्वाइलेट जाने समय कति कारकहरूमा निर्भर गर्दछ, जस्तै तपाईंको उमेर, औषधि, मधुमेह, मूत्राशयको आकार। एकै समयमा, गर्भावस्थाको समयमा र सुत्केरीपछिको केही सातासम्म बारम्बार शौचालय जाने सामान्य कुरा हो।

Get Vaccinated

बारम्बार शौचालय जानुको कारण के हो?
१. अति सक्रिय मूत्राशय
बारम्बार पिसाब लाग्नुको सबैभन्दा ठूलो कारण मूत्रथैली बढी सक्रिय हुनु हो। जसका कारण बारम्बार ट्वाइलेट जानु, पिसाब जम्मा गर्ने क्षमता कम भएमा वा प्रेसर बढेमा अलिकति पानी पिए पनि पिसाब चाँडो आउँछ र कहिलेकाहीँ यसलाई थाम्न निकै गाह्रो हुन्छ।

२. शरीरमा सुगर लेभल बढ्नु
मधुमेहमा पनि बारम्बार पिसाब आउने गर्छ। विशेषगरी टाइप-२ मधुमेह भएका व्यक्तिलाई धेरै समस्या हुन्छ। रगतमा चिनीको मात्रा बढ्दा यो समस्या बढ्छ। यस्तो समस्या भएका मानिसहरूलाई पिसाब गर्दा पोलेको अनुभूति पनि हुन्छ।

३. मूत्रनलीमा संक्रमण
यदि तपाईलाई युरिनरी ट्र्याक्ट इन्फेक्सन (युटीआई) छ भने तपाईंलाई यो समस्या हुन सक्छ। यस्तो अवस्थामा बारम्बार पिसाब आउनुका साथै पिसाब गर्दा पोल्ने तथा दुख्ने समस्या हुन्छ।

४. मृगौलामा संक्रमण
कम पानी पिउनाले तपाईको मृगौलामा सबैभन्दा बढी असर गर्छ। मृगौलामा संक्रमण भए पनि बारम्बार पिसाब आउने गर्छ। साथै, हरेक पटक पिसाब गर्दा पोल्ने पनि हुन्छ। त्यसैले यस्तो कुनै समस्या छ भने परीक्षण गराउनुहोस्।

Awareness by SKF

कमेन्ट गर्नुहोस्

ओझेलका खबरलाई फेसबुक, एक्स, इन्स्टाग्राम वा टिकटकमा फ्लो गर्नुहोस्। कार्यक्रम ओझेलका खबरओझेलका खबर डटकम विशेष रिपोर्टहरु हेर्न Ojhelka Khabar TV युट्युब च्यानल सब्स्क्राइब गर्नुहोस्।

तपाईलाई यो खबर कस्तो लाग्यो

तपाईंको प्रतिक्रिया