Place for ads

Awareness

प्रसिद्ध धार्मिक स्थलहरू मध्ये एक हलेसी महादेवओझेलका खबर संवाददाता
२ वर्ष अगाडि


Place for ads

हलेसी महादेव नेपालको पूर्वी क्षेत्रको खोटाङ जिल्लामा अवस्थित एउटा महत्वपूर्ण तीर्थस्थल हो। यो समुन्द्री सतहबाट करिब ३१०० फिट – ४७३४ फिटको उचाइमा र काठमाडौं उपत्यकाबाट करिब २१५ किलोमिटर पूर्वमा अवस्थित छ र यस मन्दिरलाई पूर्वी नेपालको पशुपतिनाथ मन्दिरको रूपमा पनि धेरै स्थानीय मानिसहरू र भारतीय आगन्तुकहरूले मान्छन्।

महादेव वा भगवान शिव। जबकि बौद्ध धर्मावलम्बीहरूले गुफालाई पद्मसंभवको किंवदन्तीसँग जोडिएको मान्दछन्। यो हिन्दू, बौद्ध र किरातीहरूका लागि सबैभन्दा धेरै भ्रमण गरिएको, प्रशंसनीय र प्रसिद्ध धार्मिक स्थलहरू मध्ये एक हो र नेपालमा धर्मनिरपेक्षताको सही प्रतिनिधित्व र नेपालमा धार्मिक सहिष्णुताको उदाहरण हो। हलेसीलाई काठमाडौंसँग जोड्ने अपूर्ण सडक र अन्य पूर्वी पहाड र कटारीजस्ता तराईका सहरहरू जस्तै भारतीय सीमा क्षेत्रसम्म पुग्ने बाटोबाट उक्त साइटमा पुग्न सकिन्छ। करिब ३५ मिनेटको उडानमा हवाई मार्गबाट ​​हलेसी पुग्न काठमाडौंबाट सबैभन्दा नजिकको हवाई मार्ग लामिडाँडा हो ।

Get Vaccinated

इतिहास: एक लोकप्रिय हिन्दू मिथकले सुझाव दिन्छ कि भगवान शिव भस्मासुर नामक राक्षसको सम्भावित घातक आक्रमणबाट लुकाउन हलेसीमा आएका थिए, जसले उनलाई मार्न चाहन्थे। शिव गुफाको छत भत्काएर अन्य लुकेर भागेपछि विष्णुले दैत्यलाई धोका दिएर मारेका थिए। ठूलो प्वालको छेउमा पर्खालको छतमा खनेको ठूलो खुट्टाको छाप शिव महादेवको भएको मानिन्छ किनभने उहाँले प्वालबाट गायब हुनु अघि भित्तामा पाइला राख्नुभयो।

शताब्दीयौंपछि स्थानीय राई जातका शिकारीले यस जंगलमा शिकार गर्थे। उनले झाडीमा दौडिएको हिरणलाई पछ्याउने प्रयास गरे। शिकारी कुकुर मृग खोज्न झाडीहरूमा गए, तर दुवै फर्किएनन्। यस पछि, शिकारीले गाउँलेहरूको सहयोग खोज्छ र झाडीहरूमा जान्छ, जहाँ उनीहरूले गुफा पत्ता लगाउँछन्। अचम्मको कुरा, जब तिनीहरू गुफामा प्रवेश गरे, तिनीहरूले एउटा ठूलो शिवलिंगलाई सर्पले बेरिएको भेट्टाए। यो देखेर उनीहरु अति हर्षित भए र भगवान शिवको वासस्थान मानेर पूजा गर्न थाले ।

बौद्ध परम्परा अनुसार, नाम एक घटनाबाट आएको हो जसमा एक तिब्बती बौद्धले स्थान भ्रमण गरे र “होल्यासो” भने, एक तिब्बती शब्द जसको अर्थ “आश्चर्यको ठाउँ हो।” होल्यासो शब्द पछि विकृत भयो र मानिसहरूले पवित्र स्थानलाई हलेसी भनेर सम्बोधन गर्न थाले।

माराटिकालाई “पवित्र शक्ति स्थानको रूपमा वर्णन गरिएको छ जहाँ बाहिरी, भित्री र गोप्य मंडलहरू पूर्ण थिए, एक इच्छा पूरा गर्ने गहना जसले आध्यात्मिक प्राप्तिको अभ्यासको लागि भारतको कुनै पनि पवित्र स्थानलाई उछिनेको छ”। बौद्धहरूले यसलाई स्वर्गीय स्थानको रूपमा सम्मान गर्छन् जहाँ तिनीहरूका महान गुरु रिम पोचे, पद्मसंभवले ध्यान गरे र अमरत्व प्राप्त गरे ।

Awareness by SKF

वरपर र प्रमुख आकर्षण: हलेसीको गुफा तीर्थले पर्यटकहरूलाई रोचक भूवैज्ञानिक विशेषताहरू प्रदान गर्दछ। हलेसीको सानो बस्तीको वरपरको चट्टानी परिदृश्यमा प्राकृतिक रूपमा सिर्जना गरिएका गुफाहरू भएका धेरै गुफाहरू र खाल्डाहरू भेट्टाउन सकिन्छ, जसले गर्दा विभिन्न आकार र आकारहरूको चट्टान निर्माण भएको छ। यी टाइट करिडोरहरूलाई अहिले पापद्वार, धर्मद्वार, गर्भद्वारा, स्वर्गद्वार, स्वर्गद्वार र नामाकरण गरिएको छ।

तिनीहरूबाट गुज्रने तीर्थयात्रीहरूको भाग्य र शुद्धताको न्याय गर्नुहोस्। हलेसी महादेव एक अचम्मको भूवैज्ञानिक संरचना हो र दैवीबाट एक रहस्यमय चिन्हको रूपमा पहिचान गरिएको छ। किराँत धर्मका प्रवर्तक किराँत धर्मका प्रवर्तक हलेसी महादेवको पनि महान् देवताका रूपमा हलेसी महादेवलाई किरात समुदायले उत्पत्ति गरेको र बौद्ध धर्मावलम्बीहरूले हलेसीलाई आफ्ना ६ प्रमुख तीर्थस्थलका रूपमा पुज्ने गरेका छन् । तसर्थ, यस स्थानलाई नेपालको एक रहस्यमय र आध्यात्मिक स्थानको रूपमा लिइन्छ र धेरै मानिसहरूले आफ्नो आत्मा खोज यात्रा, धार्मिक र आध्यात्मिक मुक्तिको खोजको लागि भ्रमण गर्छन्।

कमेन्ट गर्नुहोस्

ओझेलका खबरलाई फेसबुक, एक्स, इन्स्टाग्राम वा टिकटकमा फ्लो गर्नुहोस्। कार्यक्रम ओझेलका खबरओझेलका खबर डटकम विशेष रिपोर्टहरु हेर्न Ojhelka Khabar TV युट्युब च्यानल सब्स्क्राइब गर्नुहोस्।

तपाईलाई यो खबर कस्तो लाग्यो

तपाईंको प्रतिक्रिया