Place for ads

Awareness

अचम्मको खबर: बागलुङको बडिगाडमा कुखुरा चोर्न आएको चितुवाको गर्धन समातेर नियन्त्रणओझेलका खबर संवाददाता
२ वर्ष अगाडि


Place for ads

बागलुङ: बागलुङको बडिगाड गाउँपालिका-९, मालारानीका दिलबहादुर थापाको कुखुरा फर्ममा बिहिबार झिस्मिसेमा एक पोथी चितुवा पस्यो। चितुवाले खोरमा भएका एक सय बोइलर कुखुरामध्ये कोही खायो, कोहीलाई मार्यो। कुखुरा नष्ट गरेपछि स्थानीयले चितुवालाई समातेर वनमा छाडेका छन्।

खोरको जाली च्यातेर भित्र छिरेको चितुवा विहान अबेरसम्म पनि बाहिर नगएपछि स्थानीयले सवडिभिजन कार्यालयको प्राविधिक टोलीलाई खबर गरे। प्रहरी, वन कर्मचारी र स्थानीयको जमघट हुँदासम्म पनि चितुवा खोरभित्रै रह्यो।

Get Vaccinated

खोर अगाडिको फाँटका बारीमा अग्ला पाक्दैगरेको कोदो छ। खोरको ढोका खुल्ला गर्दासमेत चितुवा नभागेपछि स्थानीय, प्रहरी र वन कर्मचारीले टिन ठटाउने, ताल बनाउनेजस्ता गतिविधि गरेपछि चितुवा बाहिर निस्केर बाख्राको खोरतर्फ लागेको थियो। बाख्रा बचाउन स्थानीयले चितुवा धमाउँदै जाँदैगर्दा चितुवा फेरि फर्कियो, स्थानीयको अगुवाईमा बडिगाड गाउँपालिका-८ निवासी राजन पाईजा हुनुहुन्थ्यो।

चितुवा फर्केर मान्छेतिर आएपछि राजन र चितुवाको जम्का भेटभयो। कराते खेलाडी पाईजाले भाग्यवश चितुवाको घाँटी र गर्धन समात्नभयो। चितुवाले आक्रमण गर्नुअघि नै पाइजाले त्यसलाई नियन्त्रण गर्न सफल हुनु भएपछि नजिकमा भएका सबैले चितुवालाई समाते।

चितुवा नियन्त्रणमा लिनेबेला पाईजाको खुट्टामा सामान्य चोप लागेकाे छ। पछिल्लो खुट्टाको भागले कोतर्न भ्याए पनि अन्य कुनै ठाउँमा चोट नलागेको पाइजाले बताउनुभयो। ‘भाग्यले ठूलो क्षति हुन पाएन’ उहाँले भन्नुभयो, ‘जीवनको अविस्मरणीय क्षण बन्यो।’ गर्धनमा समात्ने अवसर नपाएको भए ठूलो क्षति हुने पाईजाको भनाई छ।

‘मैले झ्याप्प समात्ने मेसो नपाएको भए त्यसले मलाई झम्टन्थ्यो’ उहाँले भन्नुभयो, ‘समातेर लडाएपछि सबैजना आएर कक्र्रक्कै बनायौँ। नियन्त्रणमा लिए पछि चार खुट्टा बाँधेर तुरतुरेस्थित देवीस्थान सामुदायिक वनमा लगेर छोडेको सव डिभिजन वन कार्यालयका रेन्जर दिपक श्रीसको भनाई छ।

Awareness by SKF

 

कमेन्ट गर्नुहोस्

ओझेलका खबरलाई फेसबुक, एक्स, इन्स्टाग्राम वा टिकटकमा फ्लो गर्नुहोस्। कार्यक्रम ओझेलका खबरओझेलका खबर डटकम विशेष रिपोर्टहरु हेर्न Ojhelka Khabar TV युट्युब च्यानल सब्स्क्राइब गर्नुहोस्।

तपाईलाई यो खबर कस्तो लाग्यो

तपाईंको प्रतिक्रिया