Awareness

कारखाना बन्दै गुल्मी कारागारप्रेम सुनार
२ महिना अगाडि


Place for ads

गुल्मी: गुल्मी जिल्ला कारागार भित्र नियाल्दा त्यहाँ भित्रका कुनै पनि कैदीबन्दीलाई एक अर्कासंग बोल्ने समेत फुर्सद थिएन। सबै जना आ-आफ्नो काममै ब्यस्त थिए । कोही बाँस काटेर चिर्दै थिए । कोही नाईलनको डोरी बुन्दै थिए । नजिकै फेरी अर्को ढाका उद्योगका तान चल्दै थियो भने अर्कोतिर फर्निचर उद्योगको चलाउदै थिए ।

त्यस भित्रको उत्पादन देख्दा त्यो कारागार नभई , विभिन्न उपभोग्य वस्तु उत्पादन गर्ने कारखान हो भन्ने अनुभुत भयो । त्यहाँको कारागार प्रशासन, बन्दीहरुका चौकीदार र ब्यवस्थापकले पनि कारागारलाई कारखानाकै रुपमा विकास गर्न कम्मर कसेर लागेको देखियो ।

Get Vaccinated

कारागार बाहिर पनि बाँझो जमिनलाई सदुुपयोग गरी यसै वर्षदेखि टनेल सहित सबै प्रकारका तरकारी खेती उत्पादन गरेर वन्दीहरु तरकारीमा आत्मानिर्भर बन्ने योजना पनि सुरु गरिएको रहेछ । त्यो दृश्यले बाहिर स्वतन्त्र रहेर बेरोजगार हुँ भन्दै निराशा व्यक्त गर्नेहरुलाई गिज्याईरहेको थियो भने गाउँमा आफुले उत्पादन नगर्ने तर अरुकोमा मागेर वा किनेर खाने परिवारको अल्छीपना र परनिर्भरतालाई पनि लोप्पा खुवाईरहेको थियो ।

कारागारको उत्पादन सहित ब्यवस्थापनमा आमुल परिवर्तन ल्याउनमा दुई जना पात्रको महत्वपुर्ण भुमिका रहेको पाईयो । उनिहरु हुन ब्यवस्थापक बिष्णु थापा र चौकीदार हरि थापा । उनिहरु भन्छन १२ वर्ष अघि हामी यसै कारागारमा बस्दाको पिडा सम्झेर केहि गरेर देखाउन खोज्दैछौं ।

उनीहरुले त्यहाँ उत्पादित मुढा , ढाका र फर्निचरबाट मासिक सरदर १५ लाख सम्मको कारोबार हुुने गरेको बताए । जसबाट प्रति कामदारले प्रति महिना ८ हजार देखि १५ हजार आम्दानी हुने उनिहरु बताउँछन । कारागार जस्तो ठाउँमा त्यो उद्यमशिलता चानचुने कुरा होईन । जिल्ला कारागार प्रमुख रेश्मीराज पन्थीले हरेक महिना प्रति ब्यक्ती कालिगढहरुले मासिक १५ हजारसम्म र सहायकहरुले मसिक ८ हजार देखि १२ हजारसम्म बुझ्ने बुझाउने गरेको र यो सबल पक्ष भएको बताए ।

कारागार ब्यवस्था विभाग कालिकास्थान काठमाण्डौका प्रवक्ता कमलप्रसाल पन्थीका भन्छ्न हामीले कुन कारगारको उद्यमशिलता कस्तो भनेर मुल्याङन गर्ने मामदण्ड त बनाएका छैनौं तर पनि गुल्मी कारागार भित्रको उद्यमशिलता अन्यत्र भन्दा राम्रो छ भन्ने सुनेका छौ तर गएर हेरेका छैनौ । एकचोटी स्थलगत अवलोकनमा आउने मन छ । उनले कारागार प्रमुखले बाल निर्माणको माग गरेकोले त्यसमा आफुहरुको ध्यान गएको बताए ।

Awareness by SKF

उत्पादनको दृष्टिले मात्रै होईन, भित्र वन्दीहरु सुत्ने बस्ने र खाने ठाउँमा पनि आमुल परिवर्तन आएको हामीले जिल्ला प्रशासनको अनुमति लिएर अवलोकन गर्यौं । केहि बर्ष अघि सम्म चिसो भुँईमा सुत्ने वन्दीहरुको अहिले बाहिर स्वातन्त्र मानिसहरुको जस्तै पलङ्गमा सुत्ने ब्यवस्था मिलाईएको रहेछ । ओढ्ने ओछ्याने कपडामा पनि कुनै कमी देखिएन । ट्याईलेट , बाथरुम सबैतिर निकै सफा देखियो । त्यस कारागारको उत्पादन , अनुशासन र सरसफाईले बाहिरका स्वन्त्र मानिसहरुलाई पनि प्रेरित गर्दछ ।

दशै खर्च घर पठाउनलाई पनि होला यति बेला त्यहाँका बन्दीहरुलाई काममा सदाको भन्दा अझ बढि भ्याईनभ्याई थियो । कारागार बाहिरको धुलाम्मे खाली जग्गामा समेत सिमेण्टेड गरेर पक्की खेलमैदान बनाउँदैछन । धुर्कोट गाउँपालिका , इस्मा गाउँपालिका र रेसुङ्गा नगरपालिकाको सहयोग साथै कारगारको उत्पादनको केही आम्दानी खर्च गरि उक्त खेल मैदान ढलान गर्न लागिएको चौकिदार हरि थापाले बताए ।

कमेन्ट गर्नुहोस्

तपाईलाई यो खबर कस्तो लाग्यो

प्रेम सुनार को बारेमा

पत्रकार प्रेम सुनार चर्चित रेडियो कार्यक्रम ‘ओझेलका खबर’का प्रस्तोता हुन्। उनी ओझेलका खबरका प्रमुख संवाददाता तथा संरक्षक पनि हुन। उनी दर्जनभन्दा धेरै मिडियामा आवद्ध छन्।

प्रेम सुनार द्वारा प्राकाशित अन्य समाचार हेर्नुहोस →