Awareness

रहरले शहर, कोरोना कहरले गाँउ फर्किएर कृषि

कृषि खबर खबर

Place for ads

तिलाचन पाण्डे, गुल्मीः छत्रकोट-४ का ३७ वर्षीय चिरन्जिवी पन्थ २०७५ सालमा गुल्मीबाट छोराछोरीलाई राम्रो शिक्षा दिने र व्यवसाय गर्ने रहरले बुटवल झर्नुभयो।

गुल्मीमै बिद्युत क्षेत्रमा काम गर्दै आउनुभएका पन्थलाई समय अनुसार पारिवारीक संगै अन्य आवश्यकताहरु बढ्दै गएकाले ठूलो ठाउँको आवश्यकता भयो र बुटवलमा झरेर साँझेदारीमा होटल खोल्नुभयो । होटलबाट राम्रो आम्दानी हुँदै थियो तर बिडम्वना कोरोनाको लहर देशभर छायो र बिस्तारै होटलहरु बन्द हुँदै गए । त्यपश्चात उहाँले गाउँमै फर्किएर ब्यबसायीक रुपमा कृषि पेशामा लाग्ने सोच गर्नुभयो ।

Get Vaccinated

गाउँमा फर्किएर उहाँले आफनै १७ रोपनी जग्गामा आठ हजार पाँचसय अकबरे खुर्सानीका बिरुवा रोप्नुभयो र खुर्सानी बिक्रीबाटै गत वर्ष पाँच लाख रुपियाँ खर्च कटाएर बचत गर्नुभयो । त्यस पश्चात उहाँले अहिले २० रोपनी स्थानीयको जग्गा लिजमा लिएर २२ हजार बन्दाका बिरुवा रोप्नुभएको छ । त्यस संगै उहाँका दुई वटा लैना गाई र दुई भैसी छन् । उहाँले हाल दैनिक २८ लिटर दुध बिक्री गर्नुभएको छ । त्यसबाट पनि राम्रो आम्दानी भएको उहाँको भनाई छ । यसलाई वृद्धि गरेर दैनिक एक सय लिटरसम्म दुध बिक्री गर्ने गरी आफूले योजना बनाएको उहाँले बताउनुभयो ।

गाउँमै कृषि क्षेत्रमा पाँच हजारको लगानीमा ५० हजारसम्म आम्दामी लिएकोे उदाहरण प्रस्तुत गर्नुहुँदै उहाँले युवाहरुलाई खाडीमा नभई नेपालमै ब्यवसायीक रुपमा कृषि र पशुपालनमा लाग्न सुझाब दिनुभयो । पछिल्लो समय युवाहरु विदेश गएर उर्जावान समय खर्चिने गरेको बताउँदै उर्जावान युवा शक्तिलाई स्वदेशको माटोमै लगानी गरे सुन फलाउन सकिने उहाँको भनाई छ ।

आगामी एक वर्षमा उहाँले कृषि र पशुपालनको माध्यमबाट २० लाख रुपियाँ आम्दानी गर्ने लक्ष्य रहेको बताउनुभयो । आफूले उत्पादन गरेको कृषि उपजको बजारीकरणको ब्यबस्था राज्यले गरिदिएमा उत्पादनमा समस्या नहुने र युवाहरुलाई दीर्घकालीन रुपमा सोही पेशामा टिकाई राख्न सहज हुने उहाँको भनाई छ ।

अहिले आफूलाई बजारीकरणको समस्या नभएको बताउँदै आफूले एक सय देखी पाँच सय रुपियाँसम्म अकवरे खुर्सानीका मूल्य पाएको बताउँदै ८६ रुपियाँ प्रति लिटरमा रिडीको एक दुध डेरीमा दुध बिक्री गर्दै आएको उहाँले बताउनुभयो ।

Awareness by SKF

उहाँका १० वर्षीय छोरा र ६ वर्षीय छोरी छन् । कृषि पेशामा श्रीमतीको ठूलोसाथ रहेको बताउदै नियमित रुपमा दुई जनालाई रोजगारी दिएको पन्थले बताउनुभयो । यो संगै आवश्यकताको आधारमा दैनिक ज्यालादारीमा कामदारहरु प्रयोग गर्दै आएको उहाँको भनाई छ ।

यता कृषि ज्ञानकेन्द्र गुल्मीका प्रमुख नवराज भण्डारीेले युवाहरुलाई ब्यवसायीक रुपमा कृषि र पशुपालनमा टिकाईराख्न प्राविधिक ज्ञान संगै अनुदानको ब्यबस्था गरेको बताउनुभयो । पन्थले संचालन गरेको लुम्बिनी कृषि तथा पशुपंछी फर्मलाई एक लाख रुपियाँ अनुदान प्रदान गरेको भण्डारीले जानकारी दिनुभयो ।